Ovaj lagani napitak pored limunade, predstavlja najbolji rashladjivac tokom leta. Priprema se lako i brzo, a jedina komplikacija je pronaci zbun zove koji je zasticen od izduvnih gasova (odnosno da nije pored puta) ili da nije u blizini nekog vocnjaka (zbog prskanja).
Zova se bere obavezno 5 dana nakon kise, da bi cvetovi bili puni polena. Ove godine sam u poslednjem trenutku isla u berbu posto nam pljuskovi svakodnevno remete planove. Volim velike cvetove pune cvasti i uzivam u njihovoj neznoj belini.
Ovaj recept sam uzela od moje mame i pravim ga godinama. Znam da je zdrav i da se koristi od davnina u narodnoj medicini, ali sam htela da se malo bolje informisem pa sam istrazivala po internetu, i na moje veliko zadovoljstvo saznala da je ova lekovita biljka izuzetno bogata gvozdjem, natrijumom, kalijumom i drugim mineralima i vitaminima, a pomaze kod:
- obaranja visoke temperature,
- ublazavanja simptoma kijavice i prehlade,
- odlican detoks napitak,
- kod oboljenja bubrega,
- za ciscenje mokracne besike i probavnih organa, i
- za ublazavanje stresa.
Ove godine sam sa neskrivenim osecajem zadovoljstva otisla u berbu, i da me je neko posmatrao sa strane izgledala sam kao Rowan Atkinson iz filma “Mister Bin”.
Moj recept ide ovako
- 20 krupnih cvetova zove
- 10 kesica limuntosa i
- 7l vode
sjediniti u vecoj plastivnoj kofi i ostaviti na tamnom i hladnom mestu da odstoji 24 casa.
Sutradan, u isto vreme procediti sok kroz duplu gazu, pa dodati
- 6kg secera i
- 1 konzervans.
Mesati pazljivo dok se sav secer ne otopi i naliti sirup u prethodno oprane flase, zatvoriti i odloziti na hladno. Ovako pripremljen sirup nije odmah za upotrebu, jer sadrzi konzervans. Potrebno je da prodje neko vreme. Kod nas stoji 20-tak dana.
Od ove kolicine dobije se 10l sirupa zove.
Prijatno.