Kantarionovo ulje

Kazu da u arapskim zemljama svaka kuca ima ruzinu vodicu, a ja kazem da kod nas svaka kuca ima kantarionovo ulje. Kantarion je biljka za koju smatram da svako zna. Njena lekovita svojstva poznata su jos od davnina.

Znala sam da ima siroku primenu u lecenju

  • rana i opekotina
  • cireva
  • hemoroida i prosirenih vena
  • vaginalnih infekcija
  • reume
  • gihta
  • upale sluzokoze

Ali nisam znala da spada u retke lekove koji ujedno imaju

  • antivirusno
  • antibakterijsko
  • i antimikoticno protivgljivicno dejstvo.

Ubrzava oporavak i epitalizaciju koze i deluje protivupalno, jer sadrzi hipericine, tanine i flavonide.

U prevodu, jako mocno sredstvo za negu koze lica , kose i tela, a deluje i

  • protiv strija
  • bora, akni i celulita.

Moje iskustvo

Zelim da podelim sa vama svoje prvo iskustvo sa kantarionovim uljem.

Moj najstariji sin (koji je i uticao na mene i na nastanak ovog bloga) je u ranom detinjstvu zadobio opekotinu na nozi  u vidu velikog plika velicine oko 7- 8cm u precniku. To se desilo dok se sa rodjakom vozio na motoru. Deca ko deca, uvek spremna za neka nova iskustva i avanture, a ne znaju da se cuvaju. Slucajno je prislonio nogu na izduvnu cev od motora i opekao se. Moj tata je bio uporan da ranu saniramo sprejom za rane, ali je ona zbog suvoce stalno pucala i krvarila. Kao mlada mama nisam imala mnogo iskustva, ali sam osecala da rani treba nesto drugo. U razgovoru, moja mama je spomenula   kantarionovo ulje i ja sam je odmah poslusala I pocela sa koriscenjem .

Posle prvog nanosenja, vec je bilo vidnih promena na bolje. Rana vise nije pucala ni krvarila, i za nekoliko dana je skoro sasvim prosla. Sada, mnogo godina kasnije nosi  mali oziljak, jedva primetan, kao uspomenu na rano detinjstvo.

Od tad u nasoj kuci uvek imamo kantarionovog ulja, koje sama pravim u toku leta.

Priprema

Sto se tice pripreme ona je vrlo jednostavna, ali  prava je umetnost naci biljku koja nije pored puta izlozena izduvnim gasovima, ili ne daj boze pored neke njive koja se tretira hemijskim preparatima. Kantarion pocinje da cveta pocetkom juna, ali ja obicno krecem u berbu polovinom meseca.

 Potrebno je

  •  hladno cedjeno maslinovo ulje i
  •  biljka kantariona

u razmeri 1 deo biljke i 3 dela ulja.

Kad krecem u berbu vodim racuna o tome da nije prethodnih dana padala kisa koja bi sprala polen. Dan uvek treba biti suncan i ja uglavnom krecem u berbu oko podneva.

Kad pronadjem biljku koja mi odgovara, (najbolje je da ima puno otvorenih cvetova) uberem je pazljivo pomocu makaza da ne bih otresla polen. Obicno mi drustvo pravi moja cerka, koja drzi cvetove. Cim zavrsimo sa berbom, dolazimo kuci i odmah pocinjem sa pripremom.

Ako niste sigurni 100% da je to bas ta biljka, otkinite cvetic i protrljajte ga medju prste. Ako pusti krvavo-crvenu boju, to je to.

Pre nego sto krenem u berbu prvo pripremim teglu ili flasu sa sirokim grlom .

Kod kuce pazljivo skinem bubice rukom, stavim papir ispod tegle i makazama pazljivo iseckam sitno cvetice i listice od stabljike u teglu. Ako ima precvetalih cvetova, njih ne koristim. Ono sto mi padne sa strane, padne na papir i ja po zavrsetku posla sipam u teglu. Nalijem maslinovim uljem, zatvorim i stavim na, po mom misljenju najsuncanije mesto u dvoristu. To obicno budu ili terasa ili prozor.

Posle 40 dana (suncanih) procedim kroz sterilnu gazu u staklenu flasu koju sam prethodno dobro oprala i osusila. Ovako pripremljeno ulje moze da se koristi dve godine. Obicno ga cuvam na hladnom i tamnijem mestu i koristimo ga po potrebi.

Savet plus

Tretiranu kozu ne smete izlagati direktnim suncevim zracima jer moze dovesti do fleka I opekotina.

Komentari

komentari

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *