Proleće je došlo u naše bašte. Ovog puta želim da uredim baštu po feng šhui principima. Ta drevna filozofija je nastala pre 4000 godina. Osnovna pretpostavka je, da sve u nasem okruženju do najsitnijih detalja, moze da nam pomogne u ostvarivanju ciljeva u zivotu i radu. Neurednost usporava Či energiju i utiče nepovojno na život i rad uopšte.
Postoje tri kategorije biljaka koje obavezno treba izbegavati u vrtu po feng shuiu.
U prvu kategoriju se nalaze biljke koje imaju trnje, ili spičasto lišće kao na primer juke ili kaktusi. Kaktusi su narocito nepozeljni, jar se svaki njihov trn moze shvatiti kao “otrovna strela”.
Drugu kategoriju predstavljaju sve vrste bonsaia, bez obzira na njihovu lepotu i atraktivan izgled. U sustini one predstavljaju biljku koja je ometena u rastu.
I trecu kategoriju cine one biljke sa visecim granama takozvane “pendula”varijante. Nihov oblik nagovestava tugu i zalost.
Bela magnolija, hrizanteme, ciklame, bozuri i begonije su izuzetno vazne biljke koje povoljno uticu na nas zivot.
-ciklama odise energijom i smatra se simbolom dobre srece,
-bozur je povezan sa vezama, prijateljstvima ili romansama
-zuta hrezantema je vrlo cenjena kod Kineza i Japanaca, jer se veruje da donosi veliku srecu i radost
Feng shui preporucuje zimzeleno drvece, jer je ono simbol dugovecnosti, breskvu jer je simbol proleca, braka, a bambus jer je simbol dugovecnosti, prilagodljivosti i izdrzljivosti.
Boje igraju veoma vaznu ulogu u feng shuiu.Motivaciju, optimizam i pozitivnu energiju nam najvise pruzaju zuta i oranz. Zuta je boja mudrosti i srece, a narandzasta balansa promana i snage.
Sinonim za zdravu energiju su zdrave biljke. Da bi se to postiglo i dvoriste zracilo pozitivnom energijom moramo uloziti ogroman trud i rad.Nagrada su oni trenuci odmora i prijatnog osecanja ispunjenosti dok ispijajuci kafu uzivamo u svojoj basti. O tome ustvari i govori ovaj blog, o lepim stvarima uradjenim sa ukusom i sa puno ljubavi.